sadecerock.yetkin-forum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

herşeyin ruhu varmıdır?

herşeyin ruhu varmıdır? Empty herşeyin ruhu varmıdır?

Mesaj tarafından YÖNETİM Perş. Eyl. 25, 2008 3:04 pm

ruh , dinde açıklaması olan bir kavramdır , bilimde tam bir açıklama yoktur

soru şudur ;
Bir pozitif bilim dalı olan psikoloji , ruhu inceler mi?
ruh bilimde tam bir açıklaması olmayan bir kavramdır
ve bir pozitif bilim dalı olan psikoloji varlığından emin olunmayan , gözlemlenemeyen bir kavramı incelemez.

Ruhun varlığını ruhçu (spiritüalist) görüşlerin hepsi de kabul etmekle birlikte, bir kısmı ruhun orijinal ve kendine özgü olduğunu, bir kısmı da tekrar bedenlenmesinin bir yasa olduğunu kabul etmez. Ruh’un çeşitli tanımları şunlardır:

Felsefi spiritüalizme göre: Ruh, maddeye biçim veren, maddi mekanda yer işgal etmeyen, parçalara ayrılmayan, soyut, etki gücü olan bir varlıktır.
Neo-spiritüalizm’e göre: Ruhlar, İlahi irade yasaları’nın gerekleri kapsamında, görgü ve deneyimlerini arttırmak üzere madde kainatında bedenlenen, amaç ve etki sahibi, şuurlu ve madde-dışı varlıklardır. Ruhlar madde-dışı varlıklar olmakla birlikte, hiçbir ruh madde kainatında asla maddeden soyutlanmış bir durumda bulunamaz. Bu bakımdan ruh ve madde ayrılığından değil, ruh ve maddenin birliğinden söz edilmelidir.

Genellikle spiritüalizmle ilgili bazı uygulamalar ve deneyimler spiritüal anlayışa yön veren etkileri yapar. Bu tür uygulamalar ve deneyimler, aynı zamanda dinsel inançlardaki ruhun ölümsüz olduğu ve öbür alemde yaşadığı inancıyla da örtüşmektedir.
YÖNETİM
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın