Iced Earth

Aşağa gitmek

Iced Earth

Mesaj tarafından YÖNETİM Bir Ptsi Eyl. 22, 2008 1:50 pm

Florida'lı Iced Earth 1984 yılında gitarist Jon Schaffer tarafından başlangıçta Purgatory ismiyle kuruldu.

1985 yılında 'Burning Oasis' , 1986 yılında 'Psychotic Dreams' ve yine 1986 yılında 'Horror Show' adlı 3 demo çıkardılar. Ancak bu demolarla grup istediği başarıyı elde edememişti ve 5 sene boyunca herhangi bir gelişme olmamıştı. Zamanla 80'li yılların Thrash etkileri ile Iron Maiden'ın klasik stilinden etkilendiler. Ve sonunda 1988 yılında çıkardıkları demoları 'Enter The Realm' underground müzik piyasasında favori gösterilen çalışmalar arasında yer alıyordu. Bu demodan sonra grup ismini Iced Earth olarak değiştirdi.

Ve 1990 yılında Jon Schaffer (Gitar), Randy Shawver (Gitar), Gene Adams (vokal), Dave Abell (bas gitar) ve Mike McGill (davul) den oluşan kadrosuyla ilk albümleri 'Iced Earth' kaydedilir ve 1991 yılında piyasada yerini alır.

Albümden sonra çeşitli eleman değişiklikleriyle vokale John Greely ve davula da Richey Secchiari geçer. Ve grup 1991 yılında 'Night Of The Stormrider' isimli 2. albümünün kayıtlarına başlar.
1992 yılına gelindiğinde albüm piyasadadır.

Bu albümden sonra grup 3 sene süren bir sessizliğe bürünür. Ancak 1995 yılında Burnt Offerings albümüyle adeta yeniden doğar Iced Earth... 8 şarkıdan oluşan albümde vokalde John'un yerine Matthem Barlow, davulda da Richey'in yerine Rodney Beasley vardır.

Matthem Barlow grubun ilk güven veren,ayakları yere sağlam basan vokalisti olarak kendini kanıtlamıştır. Sadece davulda değişiklik olan grupta Mark Prator davula geçmiştir. Ve 1 yıl sonra yani 1996'da grup 'The Dark Saga' albümünü çıkarır.

Albümün yakaladığı başarı çizgisiyle büyük mutluluk yaşayan grup 1997'de o güne kadar ki şarkılarını tekrar kaydederek bir toplama albüm çıkarmak için Morrisound stüdyolarına girer. 'Days Of Purgatory' ismindeki toplama albüm çift cd'den oluşmakta ve 21 şarkı içermektedir.


Albümden sonra dağılma tehlikesi yaşayan grupta bazı elemanlar gruptan ayrılmıştı. Özellikle gitarist Randy Shawver'in 'Something Wicked This Way Comes' albümünün kayıtlarından önce ayrılması nedeniyle Jon Schaefer grubun konumunu yeniden ele aldı.
Ancak Larry Tarnowski'nin gitara, James MacDonough'un da bas gitara geçmesiyel grup albüm kayıtlarını gerçekleştirdi. Ve klasik Iced Earth çizgisinden taviz vermeyen albüm oldukça başarılıydı. 1998'de piyasada yerini alan albüm 13 şarkı içermekteydi.

1999 yılında ise grubun 3 cd'lik efsanevi nitelikteki konser albümleri 'Alive In Athens' i piyasaya sürerler. Bunun dışında 7 şarkıdan oluşan 'Melancholy' EP'si de çıkar.


2001 yılında ise 'Horror Show' albümünü yapan grup fanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. Çünkü bugüne kadar birçok başarılı albüm yapan grup bu albümde hayranlarına beklenen tadı verememiştir.


2002 yılında Iced Earth 'Dark Genesis' isminde 5 cd'lik box-set çıkarır. Bu box-set Enter The Realm Ep'si, Iced Earth, Night Of The Stormrider, Burnt Offerings albümleri ve bir de Tribute albümden oluşmaktadır. 1 sene sonra da 4 şarkılık 'The Reckoning' EP'si çıkmıştır.

2004 yılına gelindiğinde grup The Glorious Burden - Gettysburg (1863) olmak üzere çift cd'den oluşan yeni bir albüm piyasaya sürer. Horror Show albümüne göre çok daha iyi olan albümde dünya tarihinde yaşanan olaylar konu olarak işlenmiştir. Epikal liriklere ve daha güçlü bir sound'a sahip olan albümde özellikle dikkat çeken Hun İmparatoru Atilla ile Avrupa arasında geçen savaşları, Napolyon savaşları, 1. Dünya Savaşı ve 2001 de Amerika'daki olayları anlatmasıdır. Albümde ayrılan Matthem Barlow'un yerine vokale heavy metal devi Judas Priest grubundan tanınan Tim Ovens geçmiştir.

Bunun dışında aynı sene Century Media'nın düzenlemesini yaptığı çift cd'den oluşan bir toplama albüm piyasada yerini almıştır
avatar
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın
Mesaj Sayısı : 220
Nerden : rüzgarın savurduğu yerden
Kayıt tarihi : 20/09/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz