5bin yıllık tarih?

Aşağa gitmek

5bin yıllık tarih?

Mesaj tarafından YÖNETİM Bir Perş. Eyl. 25, 2008 3:26 pm

5bin yıllık tarih gün yüzüne çıktı
Gaziantep'in İslahiye İlçesinde 5 bin yıllık tarihi bulunan Tilmen Höyük Kentinin bir bölümü 2 aylık restorasyon çalışmalarının turizme açıldı.


İslahiye İlçesinin 10 kilometre doğusunda bulunan ve bölgenin en büyük höyüklerinden biri olan Tilmen Höyük'te çalışmalarını yürüten Türk-İtalyan arkeolojik kazı ekibi, bugün düzenlenen törenle turizm sektörünün hizmeti açtı. Tilmen Höyük'te düzenlenen törene Vali Süleyman Kamçı, İtalyan Ankara Büyükelçiliği Temsilcisi Simon Carta, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Türk-İtalyan arkeolojik kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Nicola Marchettin, bölgede daha önceden kazı çalışmaları yürüten Prof. Refik Duru'nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.


Türk-İtalyan Arkeolojik Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Nicola Marchettin, Tilmen Höyük'ün büyük bir alana yayıldığını belirterek, "İlk yapıldığı dönemlerde 24 metre yükseklikte bulunan bu tarihi bölgede çalışmak bizleri çok mutlu etmiştir. Türk-İtalyan ilişkileri bu ve bu gibi çalışmalar sayesinde her gün biraz daha sağlamlaştırılmaktadır. Burada yaptığımız çalışmalar sayesinde kısa bir sürede kaybolmaya yüz tutmuş bir tarihi gün yüzüne çıkarmış bulunuyoruz. Daha önceleri bu bölgede yapılan çeşitli kazılarda buranın M.Ö. 3 bin yılının son döneminde büyük bir şehir olduğu ortaya çıkmıştır. Şehir iç ve dış kaleden oluşmaktadır. Kalenin surları büyük ve düzgün kesme taşlardan yapılmıştır. Biz buradaki çalışmaları çok hassas bir şekilde yaparak turizme kazandırdık" diye konuştu.

Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep'te bulunan tarihi yapılan gün yüzüne çıkarılması için yapılan bütün çalışmalara her konuda destek olmaya çalıştıklarını belirterek, "Tarih fışkıran kentimizde bu gibi çalışmaların yapılması bölgeye gelecek olan turist sayısını da büyük ölçüde etkilemektedir. Sonuç olarak kentimize fayda sağlayacak bütün çalışmalara destek vermeye çalışıyoruz" dedi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Türkiye genelinde tarihin gün yüzüne çıkarılması için ödeneklerin imkanlar dahilinde çıkarılarak gerekli bölgelere aktırıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından İslahiye Belediye Başkanı Mehmet Uludağ bölgede yapılan çalışmalara emeği geçen Türk-İtalyan arkeolojik kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Nicola Marchettin ve Prof. Refik Duru'ya fahri hemşehrilik beraatı verdi.

Davetliler protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesinin ardından Tilmen Höyük Arkeolojik ve Çevre Parkı'nı gezdi.
avatar
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın
Mesaj Sayısı : 220
Nerden : rüzgarın savurduğu yerden
Kayıt tarihi : 20/09/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz