Placebo___

Aşağa gitmek

Placebo___

Mesaj tarafından YÖNETİM Bir Ptsi Eyl. 22, 2008 2:38 pm

Kadro ::
-Brian Molko
(vokal, gitar, bas) 1974 (Amerikan asıllı)

-Steve Hewitt
(bateri, perküsyon, dijeridu) 1972 (İngiliz asıllı)

-Stefan Olsdal
(bas, akustik & elektro gitar, piyano) 1974 (İsveç asıllı)

Herşey 1980 yılında başladı desek yalan olmaz aslında. İkisi de 8 yaşında olan Brian ve Stefan o zamanlar Lüksemburg' da fakat Amerikalı çocukların gittiği bir okula gidiyorlardı. Aynı okula gitmekle birlikte aralarında henüz bir dostluk yoktu. Brian, çocukluğunun uzun bir dönemini arkadaşsız olarak geçirmişti ve en büyük hayali, 'sağlam arkadaşlar edinip, Londra'ya gitmekti...

Yıllar geçti ikisi de okullarını bitirdiler. Bu arada Brian ve Stefan, Londra'ya taşındılar; ama aralarında halen bir dostluk yoktu... 1994 yılında bir gün şans eseri Manş Tüneli'nin çıkışında karşılaştılar ve öylesine muhabbet ettiler. Ve sürprize bakın ki, o günün akşamında Brian'ın evinde beraber müzik yaptılar. Stefan, Brian'ın gitar çalışına ve vokal tarzına hayran kaldı. İşte o anda beraber bir grup kurmaya karar verdiler.

Bu uyumlu ikilinin artık tek bir şeye ihtiyacı vardı: İyi bir baterist... Önce Stefan ile daha önce çalmış ve Londra'ya perküsyon okumak için gelmiş isviçre asıllı Robert Schultzberg ile"Ashtray Heart" diye bir grup kurdular. Brian, gruplarını kurana kadar drama okuyordu; ancak gruptan sonra fikrini değiştirdi ve müzik yapmaya karar verdi. Bu karar Placebo' nun da temellerini attı ve grubun ismi de böylece değişti.

Önceleri art-rock dan başlayan tarzları sonradan punk/new wave'e kaymaya başladı. Glam imajları ile özellikle Brian Molko'nun dikkat çeken dış görünümyle yavaş yavaş adları duyulmaya başladı. Fierce Panda Rec. Tarafından 1995' te yayıladıkları ilk singleları "Bruise Pristine" ile yükselişleri başladı ve önemli müzik otoriteleri olan Michael Stipe, Bono, David Bowie and Marilyn Manson gibi insanların dikkatlerini çektiler. Bu da onların artık büyük şirketlerle anlaşma yapmalarını sağladı. Deceptive Records'tan çıkan Placebo(1996) isimli debut (çıkış) albümleri böylece ilk ticari başarıları oldu. Tabi burada önceden önemli prodüksiyonlara imza atmış yapımcıları Brad Wood'un rolü büyük.

Katıdıkları ilk büyük organizasyon David Bowie'nin 50. doğumgününde çalmalarıydı. Bu konserden sonra album satışları arttı ve turneler başladı. Nancy Boy single'ı İngiltere listelerinde 4 numaraya kadar çıktı. Brian Molko'nun marjinal görünümü dergi kapaklarına yansımaya başladı.

Bir Süre sonra Brian ve Stefan ikilisi ve Robert arasında anlaşmazlıklar çıktı. Bu da yeni bir baterist arayışını gerktirdi. Molko'un hayranı olduğu Breed adlı bir grubun bateristi olan Steve Hewitt ile bir hamburgercide karşılaşmaları grup için dönüm noktası oldu.

Steve ile kaydettikleri "Without You I'm Nothing" albümü 1998 de çıktı. Albümden çıkan "Pure Morning" ve "You Don't Care About Us" İngiltere listelerinde ilk 5'i uzun süre meşgul etti. Bu album Brian Molko' nun şarkı yazımında gösterdiği ilerlemeyi çok güzel belgeliyordu...

Grup Michael Stipe tarafından yapılan "Velvet Goldmine" filminde birkaç sahnede yer aldı. Bu film glam rock'un çıkışı üzerine yapılmış bir filmdi. Son yıılarda çıkmış en iyi glam imaja sahip olan Placebo, bu film için en iyi seçimdi.

Bu arada David Bowie ile olan bağları kopmadı. 1999 İngiltere'de en önemli müzik ödüllerinden biri olan BRIT Avards 'ın töreninde, aynı sahnede beraber Trex'in "'20th Centuy Boy" unu yorumladılar. Aynı yılın yazında ise "Without You I'm Nothing" in yeni versiyonunu kaydettiler.

2000 yılının ortasında ise "white Market Music" albümlerini Virgin Records'tan çıkardılar. Bu albümdeki "Taste in Men" hem müzikal açıdan hem de sözleriyle şimşekleri üzerine çekti. Fakat bu tepkiler Avrupa'dan Rusya'ya uzanan bir turnenin başarılı geçmesini engelleyemedi. Hatta bu albümün turnesinin bir ayağı da Türkiye'ye uzandı ve ülkemizde büyük bir rağbet gördü

Şimdi ise Placebo gönül telimizi "Sleeping With The Ghosts" ile titretiyor. 1 hafta önce ülkemizde de yayınlanan albümün kritiğini sitemizde albüm kritiklerinin olduğu bölümden okuyabilirsiniz.

Placebo'nun müziğini şöyle tarif etmek mümkün: Kulak tırmalamadan zaman zaman hareketlendirici bazen de hüzünlendirici bir alternatif rock. Brian Molko'nun duygusallığı her parçanın ufak tınılarına yansıyor. Kullandıkları dijeridu gibi farklı enstrümanlar, Brian Molko'nun Dj'lik yapmasından gelen elektronik etkiler bize muhteşem bir müzik ziyafeti sağlıyor.

MİNİK SÖZLÜK ::


Peki Placebo ne demek? Kelime Latinceden geliyor ve anlamı "mutlu edeceğiz". Ayrıca Placebo bir tıp terimi. Bazı hastalar etkisiz bile olsa bazı ilaçların faydası olacağına inanırlar. Bunlar hastanın ikna edilemediği durumlarda hastayı rahatlatmak için verilen orjinal görünümde sahte ilaçlardır. İşte Placebo'nun anlamı da bu...

Dijeridu: Avusturalya'da Aborjinlerin (O toprakların yerlileri) çaldığı boru biçimindeki halk çalgısı.

Glam Rock: Aslında bir rock türünden çok, rock sanatçılarının verdiği imaja bağlı bir tarzdır. Bu imaj hafif efemine (kadınsı) görünümlü bir imajdır. İlk olarak 1970'lerde New York Dolls adlı bir grup tarafından sergilenmiştir..
avatar
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın
Mesaj Sayısı : 220
Nerden : rüzgarın savurduğu yerden
Kayıt tarihi : 20/09/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz