Marilyn Manson

Aşağa gitmek

Marilyn Manson

Mesaj tarafından YÖNETİM Bir Ptsi Eyl. 22, 2008 2:31 pm

İster sevin ister nefret edin, kendine "Yobaz Yıldız" diyen bu sevimli adam kesinlikle 1990'ların en adı çıkmış ve en çok tartışılan ünlüleri arasında... Serbestliği getirdiği için kimilerinin bir kurtarıcı, kahraman olarak baktığı Manson seks, uyuşturucu ve Şeytancılık üzerine kurulmuş bir platformdan yükselen "serseri"lerden oluşan bir dizinin son elemanı... Eleştirmenlerce çok hor görülse de metale büründürdüğü kimlik, günümüzün tüketici gençlerince çok tutuldu. Tutucu siyasetçiler ve duyarlı anne babaların önlem almak için gerçekten büyük çaba sarfettiği Manson zekice hazırlanmış programlarıyla bir anda yeniyetmelerin ihtiyaç duydukları "karşıt-kahraman" oluverdi. Brian varner ismiyle Canton, Ohio'da dünyaya gelen Manson; 18 yaşındayken, müzik yazarı olarak çalışacağı Tampa Bay, Florida'ya taşındı. 1989'da yalnız, yabancı ve gitarist Scott Mitchell ile tanıştı; bir grup kurmaya karar verdiler. Mitchell adını Daisy Berkowitz, varner ise Marilyn Manson olarak değiştirdi.

Basçı Gidget Gein ve klavyeci Madonna Wayne-Gacy'nin de gruba katılmasıyla, topluluk (Marilyn Manson and the Spooky Kids) kendi başına kasetler çıkarmaya ve küçük yerlerde çalmaya başladılar. Manson'un kendine özgü makyajları ve el yapımı özel efektler ile birlikte topluluğun Gotik sahne gösterileri oldukça dikkat çekmeye başladı. Davul makinelerini atıp yerine Sara Lee Lucas'ı almalarıyla, ekibin müziği daha sert ve yırtıcı bir şekil aldı. 1992'de Güney Florida civarlarındaki en popüler hareketlerden biriydiler. 1993'te Nine Inch Nails'den Trent Reznor heyecanla hem Nothing Records için bir kontrat teklifi, hem de gelecek baharda NIN'a açılma şansı sundu. İki teklifi de kabul eden Manson'un ilk uzunçaları "Portrait Of An American Family" 1994 yazında geldi. Gein'in yerine gelen yeni basçı Twiggy Ramirez ile birlikte topluluğun kötü ünü yavaş yavaş duyulmaya veartmaya başladı. Salt Lake City'deki bir gösteri sırasında, henüz hiç de tanınmış sayılmazlarken, Marilyn Manson bir Mormon İncili kopyasını sahnede paramparça etti. Bunun üzerine Şeytan Kilisesi'nin kurucusu Anton LaVey de Manson'u Aziz ilan etti ve kutsadı.

Kimi izleyiciler Manson'ın hareketlerini önemsememiş gözüküyorsa da 7'den 70'e herkes etkileniyordu. 1995'teki "Smells Like Children" EP'si ve Eurythmics'in parçası "Sweet Dreams (Are Made Of This)"in yorumlamaları onları bir anda tüm medyanın ilgi odağı yaptı. Kısa bir süre sonra Berkowitz yerini gitarist Zim Zum'a bırakarak ayrıldı; sonraki LP "Antichrist Superstar" 1996'da geldi. Listelerde üçüncülüğe kadar yükselen albümle birlikte Manson'un popülerliği de artmış oldu. Daha çok tanındıkça çevresindeki tartışmalar da alevleniyor, daha çok düşman kazanıyordu. Konserleri sivil toplum örgütlerince düzenli olarak boykot ediliyor, müziği sağcı, dinci kesimin geniş çaplı saldırılarına maruz kalıyordu. Yine de medya ile arası çokiyiydi, bu da onun devrimci amaçlarının içtenliğine gölge düşürüyordu. Rolling Stone'da çıkan bir kuruluş hikayesi ve yok satan bir özyaşamöyküsü "The Long Hard Road Out Of Hell" ile (ki bu aynı zamanda Spawn için yaptığı film müziğinin de adıydı), bir kısım izleyiciler de Manson'ın Şeytan'a ruhunu satıp satmadığı konusunda kararsız kaldılar. "Mechanical Animals" 1998'de piyasaya sürüldü ve yine büyük tepki, eleştiri topladı. Matrix için yaptığı "Rock Is Dead" parçası da sevenlerince büyük beğeniyle karşılandı... Sonuç olarak Marilyn Manson farklı olduğunun farkında -ve bunun da tadını çıkarıyor.

1991 de The Spooky Kids ,o güne dek grup saydıkları Drum Machine'e veda ettiler.Söz konusu Drum Machine'nin jübilesi florida çapında dağıtılan bir haber bülteniyle yayıldı ve grup karikatürlerinin Dr.Sessus figürlerinin ,scooby doo dan karakterin çengelli iğnelerinin yer aldığı bu kült koleksiyon nesnesinde Sara Lee Lucas ın gruba katılımı müjdelendi. Bugün genel olarak Lucas ‘ın1992 tarihli,The Family Jams ile aileye katılmış olduğu varsayılıyor olsa bile ,1991 tarihli,lunchbox’da da Lucax’ın çalmış olabileceği söyleniyor.Sara Lee Lucax’ın gruba katılımı geçekten de muazzam etkinliklere yol açtı.The Spooky Kids artık daha sağlam şarkılar yazıyor,Cake and Sodomy ve My Monkey gibi klasikler bu dönemde yaratılıyordu.Thrash hardcore ve alternative müziklerin egemenlik sürdüğü Florida sahnesinde artık güçlü bir The Spooky kids kitlesinden söz etmek de mümkündü.Sadece grubu değil grubun etrafında toplanan fan kitlesini de tanımlayan The Spooky Kids lafı müzik basınında da satır aralarında yerleştirilir oldu.1992’de The Spooky Kids Florida sahnesinin prestijli ödüllerinden slammy’lerde best hard alternative band ve band of the year ile onurlandırıldı.
Aynı yılın bir diğer önemli olayı 30 ocak 2 şubat arasında Button South’da gerçekleştirilen Miami rocks east coast music forum oldu.Yerel müzik endüstrisi tarafından Florida sahnesine ülkenin dikkatini çekmek için tasarlanan Miami rocks’da Marilyn Manson&The Spooky Kids,1 şubat günü müthiş bir performans gösterdi.Event’a katılan onlarca gazetecinin menajerlerin rodyocunun prodöktör ün The Spooky Kids’e dikkat kesilmemesi zaten olanaksızdı.Grubun arkasındaki destek güçlerde bir hayli ilgi çekiçiydi.Fanların çıkardığı haber bülteni,konsept flayerlar ve grup hakkındaki aramaları 24 saat boyunca cevaplandırılan telesekreterler The Spooky Kids in kendi medyasına sahip olduğunu onaylıyordu.1991’de Florida da yayınlanan bir yerel gazetede yer alan röportajında Marilyn Manson learning swim’in sözlerini fanlarına ithaf ettiğini söylüyor ve bu noktaya geldikten sonra geri atmaya niyetim yok çocukların ve genç insanların düşüncelerini etkilemek gibi bir misyonum var bu yüzden sözlerimi itina ile seçiyorum söylediğim şeylerden asla gocunmuyorum diyordu.Marilyn Manson sadece 22 yaşında idi.Ancak altına girdiği sorumluluk fanların ona yeni bir lakap takmasına ön ayak oldu”Daddy”
Gündemdeki fan kitlesi için Marilyn Manson ve ailesi hakkında elde edilecek en sağlam veriler kuşkusuz grubun demo teyplerinde yer alıyordu.ilk iki demo “meat beat cleaver beat ve snuffy’s VCR’da Manson ve Berkwitz’in sonraki yıllarda bir fan a verdiği röportaj da söylediği gibi asla satılmaması gereken ürkütücü bir enstürumantel sound elde etmişlerdi.ikili ile birlikte çalışan stüdyo teknisyeni Graveyard Ralph Cavallaro’nun söylediğine göre “big white bus”taki kadroda aynı idi.Berkowitz,yamahaRX8 synthsizer’ıyla bir grubun işini tek başına yapıyordu.1990 tarihli demo teyp grist o line The Spooky Kids in grup demosu anlamına gelen ilk demosu oldu .”After school special”(ocak1991)”lunchbox”(1991oratsı)”the family jams”(1992)ortası ve grubun son kaset kaydı”refrigator”(1993başı)fanlara ulaştırıldı.çok yönlü bay Berkwoitz tarafından prodükte edilen ve Manson’ın görsel tasarımı ile renklendirilen bu küçük hazinelerde ‘cake and sodomy’, ‘dope hat lunch box’my monkey’,dogma ve cyclops gibi klasiklerim ilk halleri yer alıyordu.
1995-1997
1997-1999
O artık gerçek bir yıldız
1998 in başlarında yeni MM albümü ile ilgili ilk veriler fan’lara ulaşmaya başladı.MTV’nin year in the rock programına katılım gösteren bay Manson “eğer Antichrist Superstar”kötülüğün cennetten kovulması ve dünyaya düşmesi ile ilgiliyse,bundan sonraki albümümüzde kötülüğün yeryüzündeki faaliyetleri ile ilgili olacak.Kötülüğün anası yeryüzündeki insan topluluğuna uyum sağlamaya çalışırken nasıl debelendiyse ve her ne hissettiyse bu albüme aktaracağız”diyordu.Aynı günlerde manson ailesinin malikanesin de bir takım kavgalar yaşanmaya başlamıştı.Bay Manson’ın üçünçü albüm için kadim dostu Billy corgan’ın prodüktörlük yapacağını ve albümün misklerinin de Dust brother’s a teslim edeceğini söylemesi Trent Reznor’ı memnun etmemişti.Reznor’un eğer bir gruba yardım ettiysem ve bu grup kendi grubumla aynı düzeye ,hatta kendi grubumdan daha üst bir düzeye geldiyse kendimi gerçekten bir garip hissederim daha da garip olanı ise ödenmemiş vefa borçlarıdır lafına Manson’ın cevabı 17 kasım günü Toronto’da düzenlenen basın toplantısında geldi:”dürüst olmak gerekirse Trent ile antichrist süperstar döneminden beri hiç konuşmadım,dolayısı ile dostluğumuzun nasıl bir dönem yaşadığı hakkında zerre fikrim yok.Trent’e güçlü duygular duymuyorum,eğer yeniden bir araya geleceksek bu sefer gerçekten yakın olmalıyız.Trent ile gerçekten dost olmayı diliyorum”.
Mayıs ayında Marilyn synth pop’un kitabını yazan Gary Numan’ın Los Angeles konserinde Numan ile birlikte sahneye çıktı.20 temmuz günü ise yeni MM albümü “Machinal Animals”’ın 15 eylül günü piyasaya verileceği duyruldu.Hole’un Celebrity Skin”ini için prodöktor koltuğuna oturan Micheal Beinhorn,”Machanical Animals” içinde aynısını yapacaktı.MM şok yaratmanın bütün inceliklerini biliyordu.Fanlar için o güne kadar yaşanmış en büyük şoklardan biri 22 temmuzda geldi.O sıralarda grubun katıldığı yaz festivallerinde sağlık gerekçesi ile sahne alamayan Zim Zum Marilyn tarafından yapılan sert bir açıklamayla gruptan atıldı.Yerine ise Rob Halford’un endüstriyel müzik projesi Two’dan tanına John Lowery alındı ve Lowery kısa sürede John 5 e dönüştü.Zim Zum’un gruptan atılışı o ana kadar ki eleman değişikliklerinin en şenliklisi olmuştu kuşkusuz.Grup tan atılmadığı kendi isteği ile grubu terk ettiği konusunda ısrar eden Zim Zum dönemin müzik medyasına eski grup arkadaşlarının seksüel tercihi ile ilgili tuhaf açıklamalar yapıyordu.John Lowery aynı yılın başında noting records’dan debult albümünü yayınlayan Two’da huzur bulamamıştı.Zira Rop Halfrod’ın Judas priest’teki geçmişi ve fanlarının bu endüstriyel metal mevzusunu desteklemiyor oluşu Two’u yarı yolda bıraktı.Lowery ,David Lee Roth için çalmaya başladığında,ise aynı vukuat yaşanmıştı.Ama şunu eklemek lazım;Lowery’nin MM e katılımıda Roth’un turne gitaristi olması kadar garip kaçıyordu.”Machinal Animals ta ilk single “Dope show ‘a çekilen klipte John5 MM fanlarına takdim edildi.Nick Roeg’in Dacid Bowie’li kült filmi The man Who Fell To Earth’dan esinlenerek Paul Hunter tarafından çekilen video MM’in müzikal anlamda yeni bir yola saptığını iyice belli ediyordu:Glitter&glam rock .Ağustos ayında Marilyn Manson ,Dee Snider’ın film projesi Strange Land için soundtrack şarkılar kaydetti.Dee Snider’ın ismini The Exorcistten alan Captain Howdy isimli yarı modern yarı ilkel bir manyağın hikayesini anlattığı filmin soundtrack’ında MM ‘in kaydettiği şarkılardan sadece “sweet tooth” yer aldı.
Marilyn manson machinal s animals döneminde imaj itibarı ile mutasyona uğradı.ve yeni bir anti kahraman yarattı.:Omega.bu yeni doğumlu anti-kahramanın MM fanlarıyla tanışması ise grubun yeni web sitesi
üzerinden gerçekleştirilen chat’te gerçekleşti.9 eylül günü yapılan bu chatle birlikte o güne dek altı ay boyunca şanslı fanların beta test e tabi tuttukları site yayına geçti.10 eylül Perşembe gecesi MTV video music avards’da dope show gösterisi yaşandı ve machinal animals piyasaya verildiği hafta 223 bin kopya satarak bilboard listelerine 1 numaradan giriş yaptı.Kasım ayında düzenlenen bilboard music video avards’da ‘dope show’best hard rock/heavy metal clip of the year ve maximum vision clip of the year ödüllerini aldı.
1999-2004
Aslında Bunlar Karanlık Yıllar
1999’un Mart ayında MM Rock is Dead turnesine çıktı.Turnenin alt grubu Hole üyeleri ile kuliste yaşanan bir takım gerginlikten sonra Hole turneyi terk etti.
1999’da konser albümü”The Last Tour On Earth”ü ve video koleksiyonu God Is In The Tv’yi çıkaran MM yeni milenyuma sıkı ama bir yandanda sakat bir giriş yaptı.2000’de mainstream music medyasına göre MM kariyerinin en iyi albümü olan Holy Wood’i çıkardı.’Disposable teens(en çok sevdiğim parçası) Present death Death song Fight song tüm dünya listelerinde MM’a daha önce çok az şarkının getirdiği başarıları sağladı.Nisan 1999’da Denver Colorado’daki Colombine lisesinde yaşananlar hala unutulmamıştı.MM fan’ı Dylan Klebold ve Eric Harris’in 12 sınıf arkadaşını ve bir öğretmeni öldürmesi Amerika’da büyük infial yaratmıştı.
Colombine’in gölgesinde yaşanan 1999,MM aleyhine açılan pek çok davaya çeşitli protesto gösterilerine Amerika turnesinin iptaline sahne olmuştu.Marilyn Manson 28 mayıs 1999 tarihli ve rolling stone’da tamamı yayınlanan açık mektubunda Colombine ile ilgili düşüncelerini Amerikan toplumunu inceden eleştirerek yazmıştı zaten.Ancak Holy Wood‘un dönemin kaotik ortamından soyutlanmasıda beklenemezdi.
“Holy Wood”un kayıt döneminde yüzlerce ölüm tehdit i alan Marilyn Manson grup içindeki fikir ayrılıkları ilede uğraşmak durumunda kalıyordu.2001’de grup hem muhafazakar gruplardan hemde festivaldeki diğer katılımcı gruplardan gelen tehditlere rağmen Ozzfest’e katıldı.MM tarihinin en önemli konser hikayelerinden biride Ozzfest’de yaşandı.Colombine katliamının gerçekleştiği Denver Colorado’da Ozzfest’in bir ayağı düzenlenecekti ve kendisine C.P.R. denen bir grup Hristiyan radikal MM’ın şovunun iptali için amerikan yüksek mahkemesine başvuruda bulundu.Bir hayli tartışmalı geçen dönemin sonunda söz konusu mahkeme C.P.R.’ın talebini geri çevirdi ve Marilyn Manson Denver’da sold-out bir konser verdi.
1999’da değişim başlamıştı.Marilyn manson’ın müziği artık eskisi kadar provakatif ve tehlikeli değildi.Holy Wood’dan sonra 2003’te piyasaya sürülen “The Golden Age Of Gretesque” sanat estetiği açısından bir hayli güçlü olmasına rağmen fanlar tarafından hiçbir şey anlatmayan bir albüm olarak mimlendi.Twiggy Ramirez’in müzikal ayrılıklar bahane edilerek gruptan sürülmesi fanların zaten ekşiyen duygularını iyice burkmuştu.KMFDM’den Tim Skold’un gruba katılımı bir hayli tartışıldı.Fanlar arasında tartışan bir diğer konuda pin-up bebeği olarak lanse edilen striptizci Dita VonTeese’in Marilyn Manson’ın sevgilisi olarak manson ailesine katılmasıydı.
2003’ün bahar aylarında ,11 ağustos günü Ozzfest çerçevesinde verilecek olan New York konserinin Line-up’ından Marilyn Manson’ın çıkarıldığı haberi geldi.Ozzfest’in organizatör firması Clear Channel ile bu konuda anlaşan New York’lu promoter Six Flags’in gerekçesi,11 eylül deneyimini yaşayan New York kentinin Marilyn Manson’ın ayrılıkçı ve rahatsız edici söylemlerini kaldıramayacağı şeklindeydi.Manson bu konuda Rolling Stone’a verdiği röportajda “Bu durum üzücü olabilirdi,ama insanların beni bu yalan düzen karşısında ciddi bi tehlike olarak görmelerinden hoşnutum;Korn yada Disturbed gibi şov işinin gerektiği ölçüde radikallik yapan gruplar arasında değiliz ve kendimize çeki düzen verip onların yolundan gitmeyeceğiz”diyordu.Aynı sıralarda Milan’da da benzeri bir yasakla karşılaştı Manson.Grotesque Burlesque turnesinin Milan ayağı belediye meclisinin kararıyla iptal edildi ve konser milan yakınlarındaki Monza’ya taşındı.
avatar
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın
Mesaj Sayısı : 220
Nerden : rüzgarın savurduğu yerden
Kayıt tarihi : 20/09/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz