Led Zeppelin_

Aşağa gitmek

Led Zeppelin_

Mesaj tarafından YÖNETİM Bir Ptsi Eyl. 22, 2008 2:15 pm

Çoğu kişi için Led Zeppelin rock müziğin ihalıdır. İngiliz kökenli olan grup tartışmasız olarak Blues’u Hard-Rock’a en iyi şekilde uyarlayan gruptur. İngiltere’de başlayan müzik yaşantılarına Amerika’da devam etmiş ve dünya çapınca br üne kavuşmuşlardır. Günümüzde dahi Led Zeppelin, müzik severler tarafından dünyanın en saygı duyulan grupları içindedir. Albümleri, dünya çapında beğeni görümüş ve şarkıları halen müzik severler için vazgeçilmez şakılar arasındadır. İşin müzikal yanı bir tarafa bırakılacak olursa, Led Zeppelin müziklerini paylaştıkaları topluma aynı zamanda yeni bir hayat felsefesi de sunmuşdur.
Müziğe İlk Adım

Led Zeppelin’in oluşum sürecine girmeden önce grup üyelerini daha yakından tanımamızın iyi olacağı kanaatindeyim.

Jimmy Page

9 Ocak 1944 de Heston, Middlesex doğumlu ünlü gitaristi ailesinin tek çocuğuydu. Uzun bir sure amcasının çiftliğinde yaşadıktan sonra okul döneminde müzikle tanıştı ve bunun üzerine ilk gitarını aldı. İlk başlarda Page rock müzikle ilgelenmemişrti taki radyoda duyduğu bir şarkının onu inanılmaz bir şekilde etkilemesine kadar. Bunun üzerine Page, ailesinin yoğun baskı ve itirazarına karşın okulu bıraktı ve bir müzik topluluğunda çalmaya başladı. Daha sonra kendisine profesyonel çalışmalara katılması yönünde tavsiyeler gelince 15 yaşında profesyonel müzik hayatına başladı. Yardsbirds gurbu ile çıktığı ilk turnesi onu hiçbir açıdan tatmin etmedi ve bu turne sonunda Page bas dan gitara geçti.

Robert Plant

20 Ağustos 1948’de vest Bronwich’te doğdu. Ailesi, müziğe o kadar katı bakıyorduki, şayet ileride bir gün müzikle ilgilenirse onu evlatlıktan reddedeceklerini söylemişlerdi. Plant’in müzik tutkusu o kadar büyüktü ki herşeyi göze alarak okulu ve evini terketti. Uzun süre çeşitli gruplarla çalıştı fakat kayda değer bir başarı elde etmedi. Page ile haftanın birkaç günü sahne aldığı bir barda tanıştı.

John Paul Jones

3 Ocak 1946’da Londra’da dünyaya gelen Jones’un, Page ve Plant’e göre müzkle tanışması daha kolay oldu. Annesi ve babası zaten müzisyen olan Jones onlarında desteği ile erken yaşlarda müzik hayatına başladı. Çeşitli gruplarla çalıştı ve bir 45 lik çıkardı. Fakat umduklarını bulamayan Jones yeni bir arayış içindeydi.

John Bonham

31 Mart 1947’de Birmingham’da dünyaya gelen John Henry Bonham, bir marangoz ailesinin çocuğuydu. Okul hayatı nerdeyse yok denecek kadar kısa süren Bonham, okuldan ayıldıktan sonra genç yaşta babasının marangoz atölyesinde çalışmaya başladı. Davul çalmaya 5 yaşında başlayan Bonham’s en büyük desteği ona teneke kutularından yaptığı ilk davulunu hediye eden annesiydi.

Bireysel müzik hayatlarında, bir çok farklı projede yer almış bu dört müzisyen, o güne kadar hedefledikleri yere gelememişlerdi. Hiçbirisi istediği gibi bir projede yer alamamıştı. Led Zeppelin'in kurulduğu dönemde başta Jimmy Page olmak üzere, herbiri yeni bir oluşum içinde yer almak için inanılmaz bir istek ve heves duyuyorlardı. Belkide Led Zeppelin kurulduktan sonra ardından gelen başarıda, müziğe olan bu açlığın payı büyüktür.

Jimmy Page, yeni bir grup kurma yönündeki çapalarını hızlandırmış ve etrafında ki arkadaşlarınada kendisine yardımcı olamaları için haber vermişti. Bu arayışlar sonunda grubun diğer 3 üyesine ulaşan Page, artık bi şeyler yapmanın zamanının gelidiğini düşünüyordu. 1968’in Ağustos’unda hepsi Page’in evinde toplandılar. Alışılmışın dışında bir tavırla uzun konuşma ve tanışma fasıllarını geçmişler ve birirlerini tanımak için müzik yapmaya başlamışlardı. Her birisi bu şekilde birbirlerini daha iyi tanıyabileceklerini düşünüyorlardı. Müzik yapmak için bir araya gelmiş bu 4 kişi bu şekilde birbirlerinin müzik zevkini tartıyorlardı. Elvis Presley, Muddy Waters ve Joan Baez gurbun şarkılarını yorumladıkaları ilk isimler oldu. Uzun bir çalışma döneminden sonra ilk turnelerine çıktılar ve turnede New Yardbirds ismini kullandılar. Turne boyunca grup kendisini her anlamda diğer müzik gruplarından ayıran özelliklerini sonuna kadar ortaya koydu. Page in uzun soloları –ki bunların arasında 15-20 dakikayı bulanlar vardı - Bonham ve Jones’un bu enfes sololara hazırladıkları alt yapılar ve Plant’in sesi dinleyenler tarafından büyük beğeni kazanmıştı.

Grup daha sonra yeni bir isim arayışına girdi. Bu dönemde The Who’nun bateristi Keith Moon Lead Zeppelin ismini önerdi ve grup bu ismi çok beğenerek hemen kabul etti. Zeppelin kelimesi balon gibi sönen grupları, Lead kelimesi de kurşun gibi hızı ifade ediyordu. Daha sonra Page Lead kelimesini hatalı olsada Led olarak kullandı ve grup yeni ismine kavuşmuş oldu. Yeni ismine kavuşan grup bir önce ki turnelerinde aldıkları olumlu eleştiri ve beğenilerinde etkileriyle, müzik çalışmalarına hızla devam etti.

Rüyalar Ülkesi Amerika

Uzun bir süre İngiltere’de müzik hayatına devam eden grup, menajer Peter Grant’ın da gruba dahil olamasıyla, yeni hedeflere açılmanın zamanının geldiğini anladı.

Grup Amerika’da önce Los Angeles’taki ünlü Whiskey A Go Go’da sahne aldı. Bu arada Atlantic ile plak anlaşması yaptılar. Sırada ilk albümleri vardı. 30 saatte hazırladılar Led Zeppelin 1’i. İlk albümlerinde kapağa Jimmy’nin seçtiği Hinderburg’un düşmekte olan hava gemisinin siyah beyaz bir illustrasyonunu koydular.

17 Ocak 1969 da Uçmanın tek yolu” sloganı ile piyasaya sürdükleri albümleri tam 73 hafta boyunca listelerden düşmedi. Amerika, onları ve müziklerini beğenmişti ama basın bir türlü sıcak bakmıyordu onlara. Her fırsatta ucuz bir İngiliz grubu olarak değerlendiriyordu Led Zeppelini. Ama bu eleştiriler müzik severlerden pek rağbet görmüyor, grup büyük bir hızla konserlerine devam ediyordu. Yoğun konser temposunun yanında bir yandan da ikinci albüm hazırlıklarını sürdürüyorlardı.

İkinci albüm için grup gözlerden uzak bir kır evinde odun ateşi ve mum ışığı altında bestelerini yapma kararı aldılar. Üçüncü albüm ise Page’in gruptaki genel hakimiyetinin kaybolmaya başladığı ve grup üyelerinin kendi fikirlerini ve bestelerini ortaya koydukları albüm oldu. Led Zeppelin 3, 1970 in Ekim ayında piyasaya sürüldü, tam 4 hafta Bilboard listesinde 1 numarada kaldı. Grup Melody Maker’e verdikleri ilanla müzikseverlere teşekkür ettiler…Led Zeppelin 3, temelini oluşturan blueslarla birlikte hard rock zarfınıda açıyordu. Albümün kapağı Tarot kartlarından esinlenerek hazırlanmış ve üzerinde değişik çaptaki 10 daireden oluşmuştu. Albüm tanıtım konserlerinde grup sahnede şaklabanlık yaparak eğleniyorlardı. Sahnede çaldıkları bir şarkıdan sonra Plant Bonham’a bir muz vermişdi ve bunun üzerine Bonham tepki göstermiş ve seyircilerin önünde yumruklaşaya varan bir tatışma yaşamışlardı.

Üçüncü albüm grubun en az satan albümü olmuştu. Baştan beri onları sevmeyen medya bu durumu fırsat bilerek, grup hakkında kendilerini şeytana sattıkları ve grup elemanlarının şeytana taptıkları yönünde haberler yayınladı.Led Zeppelin bu performansı ile hayal kırıklığı yaratmış olsada 4 albümle tam bir geri dönüş yaptılar. Led Zeppelin 4 rock müzik tarihinin tartışmasız en önemli albümlerinden birisidir. Kapakta grup elemanlarının kedi seçimleri olan ve onları temsil eden dört mistik görüntü yer alıyordu. Plak firması başta buna sıcak bakmasada sonunda kabul etmek zorunda kaldı. Albüm piyasaya çıktıktan sonra listelere 1 numaradan girdi ve 62 hafta boyunca yerini korumayı başardı. Albüm Led Zeppelin’e müzik hayatlarında ki en büyük başarıyı getirmişti. Çoğu insana göre rock müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi şarkısı olarak tanımlanan Stair Way to Heaven ‘da bu albümde yer alıyordu. Bu şakının sözlerinin kendi ruhunu şeytana satan bir kadını anlattığı gerekçesiyle Led Zeppelin başta kilise olmak üzere Amerikada yaşayan ortodoks kitle tarafıdan bir kez daha hedef gösteriliyordu. Bunun yanında kim ne derse desin, Stair Way to Hevan bu bile dünyanın en çok dinlenen şarkıları arasındadır.

1972 yılında piyasaya çıkan Led Zeppelin 5 albümü yine yoğun bir ilgi gördü. Bu albüm sonunda verdikleri konserler sonucunda daha önceden Beatles grubunun elinde bulundurduğu en çok seyirciye konser verme rekorunuda 57.000 kişilik Tapma koseriyle ellerine geçirdiler.

Müzikal alanda gelen başarı yanında kayde değer de bir servet getirmişti. Grup bu dönemde yılda 30 milyon dolara yakın bir para kazanıyrodu ve bu para, gruba yönelecek olan yeni eleştiri oklarının çıkış noktası olacaktı. Bu servet içinde Jones dışındaki grup elemanları kendilerini, şöhrete aşırı kaptırmışlar ve hayatları nerdeyse alt üst bir hale gelmişti. Bunun üzerine başından beri düzgün bir aile yaşantısı yaşyan Jones gruba kendilerini en kısa zamanda toplamaları yönünde bir ikazda bulundu. Bundan sonra grup yeni albüm hazırlıkları için studyoya kapandı ve yein albümleri Physical Grafiti’yi cok kısa bir sürede piyasaya sürdüler. Kapağında, bir yaşlılar evi resmi kullanılan albümünün iç sayafalarında, grup üyelerinin kadın kıyafetlerinden maço tiplemelere kadar bir çok faklı foroğrafları bulunuyordu.

1975 yılı grup için olumsuz bir sene olmadı. Plant’in bu yılda Rodosta geçirdiği ve ciddi bir şekilde yara aldığı araba kazası, grubun müzial çalışmalarını bir süre erteliyordu. Bu mecburi ara ardında grup Nisan 1976 da Presence isimli albümlerini piyasaya sürdüler ve albüm piyasaya çıktığı ilk gün altın plak ödülünü aldı. Bunu, Madison Square Garden konserinin görüntülerini içeren The Sonds Remains Same izledi..(aranızda bunu izlemeyenler varsa, bu videoya Eskişehir’deki Dvd kiralayan yerlerden ulaşabilirsiniz.. Yoğun bir şekilde tavsiye ederim).

Led Zeppelin bırakıyor!

Efsana davulcu Bonham, son dönemde kendisini iyice alkole vermişti. Alkol o kadar büyük bir sorun haline gelmişti ki, Bonham bir konser sırasına baygınlık geçirdi. Bunun üzerine grup Bonham’a bir ders vermek için bir konserliğine başka bir davulcuyla çalıştı ama bunu izleyen diğer konserde yine aynı olay yaşanıyordu. Ama bu konserin onların birlikte çıktıkları son konser olacağını kimse tahmin edemezdi.

Yeni albüm hazırlıkları için çalıştıkları bir gün Bonham içmeye sabahtan başlamıştı. Günün sonunda ayakta duramayan Bonham’ı yatağa götürdüler. Bonham birdaha hiç uyanmadı. Bunun üzerine grup dağılma kararı aldı. Önceye dayanan anlaşmaları gereğince geri kalan elemanlar Coda albümünü yayınladı. Son derece hazin bir sonla veda etmişti Led Zeppelin müzikk dünyasına. O gnden sonra bir çok kez tekrar toplandıkları yönünde haberler çıkmı olsada hiçbirisi gerçeği yansıtmıyordu. Çünkü onlar Bonham olmadan Led Zeppelin’in eskisi gibi olamıyacağını biliyorlardı. Bıraktıklarında gerek bireysel, gerekse grup olarak zaten efsaneler arasında yerlerini çoktan almışlardı.

Yeniden bir araya gelmeleri yönünde çıkan haberlere verdikleri bu yanıt sanırsam ki onların neden bu kadar başarılı olduklarını bir parçada olsa özetliyebilir;

> “Gerçekten imkansız artık devam etmemiz… Bütün bu yaşadıklarımızın ışığında şarkılarımızı bir öyle, bir böyle değiştirir,söylerdik. Ancak bir başka davulcu ile olamazdı bu.. Geçmişte de şimdi olduğu gibi birbirimize büyük saygımız vardı ve böyle sürmeliydi..”

İşte bu sözler bir devri kapatıyordu. Fakat devrin kapatılması kesinlikle unutulması nanlamına gelmiyordu. Bıraktıktan sonra bile hayran kitleleri her geçen gün katlanarak arttı. Bugun bile şarkılarını dinlerken, anlatılamaya sadece hissedilen bir duygu seli sarıyor insanları. İster istemez dinliyorsunuz.

Yazıyı burda bitirirken bende kendilerin saygıyla anıyorum…İyi ki var olmuşar ve bize bu inanılmaz müzik şölenini yaşama şansını vermişler…
avatar
YÖNETİM
sadecerock.
sadecerock.

Kadın
Mesaj Sayısı : 220
Nerden : rüzgarın savurduğu yerden
Kayıt tarihi : 20/09/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz